Sklejka - czy tylko dla amatorów? (4)

Jak było już wcześniej powiedziane, ze sklejki szkutniczej można również budować kadłuby okrągłodenne.

Jedna z metod m. in. propagowanych przez znanego, szkockiego projektanta łodzi Iaina Oughtreda polega na budowaniu kadłuba z pasów sklejki mocowanych na zakładkę. Metoda ta nazywana jest "clinker plywood" lub "lapstrak plywood". Do klejenia używa się epoksydu. Budowane tą metodą kadłuby są mocne i lekkie, a uzyskiwane efekty wizualne są bardzo zbliżone do tego, co powstawało setki lat temu z litego drewna.
źródło: http://intheboatshed.net/2009/09/19/turnover-day-for-the-st-ayles-skiff/
źródło: http://www.kosmoid.net/vh/jeanie
źródło: http://www.kosmoid.net/vh/jeanie

Niedawno, łódź typu Ness Yawl zaprojektowana przez Iaina Oughtreda i zbudowana tą metodą, bezpiecznie przepłynęła przez Kanał La Manche:


Okrągłodenne kadłuby można również budować ze sklejki metodą Ashcrofta.
Najpierw należy zbudować stanowisko montażowe. Na gotowych wręgach i grodziach, i/lub na szablonach montażowych, układa i mocuje się stępkę, oraz gęstą sieć wzdłużników, na których układa i mocuje się skośne (około 45 stopni) pasy poszycia z cienkiej sklejki. Jednocześnie układa się dwie warstwy poszycia:
źródło: http://www.dngoodchild.com/5702.htm
źródło: http://intheboatshed.net/2007/06/14/an-ashcroft-dinghy-at-the-beale-park-show/
źródło: http://intheboatshed.net/2007/06/14/an-ashcroft-dinghy-at-the-beale-park-show/
Tą metodą powstają zarówno małe jednostki, jak i całkiem spore jachty - np.metodą bardzo zbliżoną do sposobu Ashcrofta, zbudowana została Gjoa projektu L. F. Herreshoffa :
źródło: http://www.personal.psu.edu/faculty/d/r/drf6/gjoa.html
 Nie każdy lubi widok skośnie ułożonych klepek kadłuba - można je po wygładzeniu zamalować na jednolity kolor, ale można też dołożyć zewnętrzną warstwę, wzdłużnie ułożonego, cienkiego, mahoniowego forniru, który imitował będzie naturalny słój klepek tradycyjnego, karawelowego poszycia...

Ciąg dalszy nastąpi!


Komentarze