czwartek, 5 kwietnia 2012

Ocalić od zapomnienia - kajaki Pana P. (3)

Wygląda na to, że Mieczysław Pluciński do wybuchu II Wojny Światowej zaprojektował więcej kajaków, niż innych typów łodzi. We wspomnianej już książeczce pt. 10 kajaków typu "P",  oprócz opisanych w poprzednich odcinkach tego cyklu, znanych kajaków żaglowych P 6, P 7 i P 15, oraz żaglówki P V, można znaleźć rysunki jeszcze sześciu kajaków. Spróbuję je tutaj tylko wymienić i pokazać ich sylwetki, oraz główne dane techniczne, zaczerpnięte z niniejszej książeczki.

***

Kajaki jednoosobowe

Eskimo* - wzorowany na kajakach eskimoskich i (jak podał sam autor) na projekcie amerykańskiego projektanta Normana L. Skene. Poszycie dna i burt wykonane z cienkiej (3 mm) sklejki, poszycie pokładu płócienne.Opcjonalnie, można wykonać szkielet z lekkich listew sosnowych i poszyć sklejką lotniczą grubości 1,5 mm.



Długość 5,05 m
Szerokość 0,6 m
Masa około 15 kg


P 10**- kajak spacerowy wykonany podobnie, jak poprzedni.




Długość 4,50 m
Szerokość 0,61 m
Masa (w zależności od wykonania) 14 - 18 kg


P 13*** - kajak wyścigowy międzynarodowej klasy K. I. Poszycie z forniru grubości 2 mm lub cienkiej sklejki lotniczej grubości 1,5 mm na szkielecie z lekkiego drewna egzotycznego.


 


Długość 5,15 m
Szerokość 0,51 m
Masa minimalna 12 kg

 ***

Kajaki dwuosobowe

P 9 - lekki kajak spacerowy, szkielet z listew sosnowych poszyty sklejką grubości 2,5 - 3 mm. Stewy dziobowa i rufowa z drewna twardego np. dębowe.

 


Długość 5,10 m
Szerokość 0,80 m
Masa około 27 kg
Ożaglowanie pomocnicze - lugrowe 3 m^2


P 12 - kajak turystyczny, szkielet i stewy wykonane, jak w kajaku poprzednim, poszycie ze sklejki grubości 3 - 4 mm.

 




Długość 5,04 m
Szerokość 0,814 m
Masa około 27 kg
Ożaglowanie pomocnicze - lugrowe 4 m^2


P 14*** - kajak wyścigowy międzynarodowej klasy K. II budowany z tych samych materiałów, i tymi samymi metodami, jak kajak P 13.

 

 
Długość  6,48 m
Szerokość 0,58 m
Masa minimalna 25 kg

...
Ciąg dalszy nastąpi.

_____
*) W pierwszym wydaniu (z 1964 roku) książki "Sam zbuduj łódź" , Mieczysław Pluciński pokazał niemal identyczny kajak o nazwie Eskimo (długość 5 m, szerokość 0,6 m) jako konstrukcję Kazimierza Maika z 1952 roku - w opisie podano iż drewniany (sosnowy) szkielet jest pokryty płótnem, a następnie impregnowany farbą olejną - czyli metoda znana, jako Skin-On-Frame. Nie jest wykluczone, że kajak Eskimo Kazimierza Maika został zaprojektowany na podstawie kajaka Eskimo Plucińskiego, lub jego pierwowzoru projektu Normana L. Skene. Obaj panowie - Pluciński i Maik znali się jeszcze z przedwojennej Warszawy i ze sobą współpracowali.
**) Kajak P 10 został przedstawiony również w pierwszym wydaniu (z 1964 roku) książki "Sam zbuduj łódź".
***) Plany kajaków P 13 i P 14 zostały wydane jeszcze przed II Wojną Światową w formie książkowej przez wydawnictwo Główna Księgarnia Wojskowa.

10 komentarzy:

 1. Witam serdecznie potrzebuje informacji o kajaku P-12.Jestem w trakcie jego odbudowy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, wiem o nim tylko tyle, co napisałem na blogu wyżej. Wygląda na dzielną i pakowną jednostkę turystyczną. Chętnie sam się o nim dowiem coś więcej, np. obejrzę z bliska plany! Jestem wręcz zaskoczony, że plany tego kajaka jeszcze się zachowały!

   Pozdrawiam,
   Robert

   Usuń
 2. Może coś sie uda ten kajak zachowany jest W orginale bo głównie chodzi mi o wymiary jego ożaglowania Pozdrawiam Lukasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uda się tyle, że jeśli dostanę Twój adres e-mail, to spróbuję Ci przesłać skany stron z książki w dużej rozdzielczości - rysunki łódek są wzięte przez M. Plucińskiego wprost z planów, więc da radę odczytać wymiary, które są podane na rysunkach, a resztę obliczyć za pomocą prostego wzoru na proporcję. :-)) Czekam więc na adres e-mail.

   Pozdrawiam,
   Robert

   Usuń
 3. Byłbym bardzo wdzieczny o pomoc bo informacji na jego temat już prawie nie ma a to jest piekny kajak,aż żal by było go nie odrestaurowac

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój adres to czubczek1987@wp.pl czekam z niecierpliwośćią :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. przepraszam pomyliłem sie zgubiłem jedną litere czubeczek1987@wp.pl ten jest prawidłowy

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto i to bardzo,dał mi go wuj 10 lat temu i tera kiedy zrobili nam zalew postanowiłem ze go zrobie.Dużo pracy trzeba ale już jestem na ukonczeniu moge przesłac foto jesli pan chce

  OdpowiedzUsuń
 7. Piekne kajaki! Dzieki za przypomnienie!

  OdpowiedzUsuń